Header Ads

Eurobasket γυναικών 2017:2η συνεχόμενη ήττα για την Εθνική μας

Αποτέλεσμα εικόνας για Γαλλία - Ελλάδα μπασκετ γυναικων

Μετά τη νίκη επί της πρωταθλήτριας Ευρώπης Σερβίας, η Ελλάδα κοίταξε στα μάτια και τη φιναλίστ του 2015 Γαλλία, διεκδικώντας την πρώτη θέση του ομίλου. Η εθνική μας λύγισε στο τέλος με 70-63 και τερμάτισε 3η. Πλέον θα διεκδικήσει την πρόκριση στην 8άδα αύριο βράδυ (21.30) σε παιχνίδι με τη Ρωσία και με πρόκληση να προλάβουν τα κορίτσια του Κώστα Κεραμιδά να ξεκουραστούν

Η άμυνα και τα επιθετικά μας ριμπάουντς (10), που μας έδωσαν δεύτερες επιθέσεις ήταν το κλειδί της πρωτοπορίας μας στο α 10λεπτο. Αφήσαμε το σουτ στις Γαλλίδες, που ήταν άστοχες και δεν τις επιτρέψαμε να πλησιάσουν στο καλάθι μας. Αν οι κοπέλες ήταν λίγο πιο εύστοχες (είχαν 5/18) θα είχαμε μεγαλύτερο προβάδισμα από το +5.

18133297

Ένα γρήγορο σερί 6-0 ξανάβαλε στο ματς τις Γαλλίδες, ενώ φορτώθηκε με 3ο φάουλ και η Καλτσίδου νωρίς. Παρότι επιστρατεύσαμε ζώνη, δεχθήκαμε αρκετούς πόντους από το inside game (11 πόντους και 1η σκόρερ η σέντερ Σιάκ) και πήραν διαφορά 33-26 βάζοντας και μακρινά σουτ, αφού εμείς δεν βρίσκαμε εύκολα σκορ (8/29 2π. και 4/11 3π.). Ούτε από το bonus βολών στο τελευταίο λεπτό με 2/4.

18133295

Το ξεκίνημα του β μέρους έμοιαζε καταστροφικό: αποβολή της Καλτσίδου με φλόπινγκ και τ. ποινή και διαφορά 9 πόντων (43-34) για τη Γαλλία. Η Ελληνική ομάδα έδειξε τεράστια ψυχή, έπαιξε καταπληκτική άμυνα και με μεγάλα καλάθια της Μάλτση και της Χριστινάκη έκανε το 43-42 (σερί 9-0) και στη συνέχεια πέρασε και μπροστά με +5 για να πάμε σε ένα συγκλονιστικό δ 10λεπτο.

18133286

Η κούραση όμως κατέβαλε την εθνική μας,
 που δεν είχε ούτε τη Σταμάτη διαθέσιμη (πρόβλημα στη μέση) σε ένα ρόστερ που απουσίαζαν και οι έμπειρες Χατζηνικολάου-Δημητράκου. Παρά την εκπληκτική εμφάνιση της Χριστινάκη και με την Μάλτση να παίρνει ανάσες στον πάγκο βρεθήκαμε στο -8 στο 37. Διεκδικήσαμε μέχρι τέλος τη νίκη (ακόμη και στο -3), αλλά εκείνη τελικά πήγε στις λεπτομέρειες στη Γαλλία, που εξασφάλισε και την πρώτη θέση στον όμιλο (απ ευθείας πρόκριση στις 8).

18133300

Η Μάλτση έβαλε 25 πόντους
 (αλλά "έσκασε" στο τέλος) ενώ από 10 είχαν Χριστινάκη και Σπανού.

Τα 10λεπτα (Γαλλία-Ελλάδα): 14-19, 35-30 (16-11), 49-52 (14-22), 70-63 (21-11)

Στη 3η θέση τελικά η εθνική

Η νίκη της Σερβίας με 88-69 (+19) επί της Σλοβενίας κάλυψε τη διαφορά της ήττας της από την Ελλάδα και την έστειλε στη 2η θέση (θα αντιμετωπίσει τη Λεττονία) με την τριπλή ισοβαθμία στους 4 βαθμούς και τη διαφορά πόντων να μετρά για την τελική κατάταξη: 2.Σερβία (+10), 3.Ελλάδα (+6), 4.Σλοβενία (-16).