Header Ads

Το Πανελλήνιο Πρωτάθλημα της Πάτρας

Με την προσγείωση μέσα στον αγωνιστικό χώρο του Παμπελοποννησιακού Σταδίου αλεξιπτώτου tandem άνοιξε η αυλαία του απογευματινού προγράμματος στο Πανελλήνιο Πρωτάθλημα Στίβου που διεξάγεται στην Πάτρα.

Αποτέλεσμα εικόνας για το Πανελλήνιο Πρωτάθλημα της Πάτρας

Έντονος ανταγωνισμός στη σφαιροβολία
Η σφαιροβολία στο Πανελλήνιο Πρωτάθλημα Κλειστού Στίβου ήταν το αγώνισμα που είχε ξεχωρίσει στο ΣΕΦ και σίγουρα μας είχε προϊδεάσει για το τι θα βλέπαμε σήμερα. Όμως γεγονός είναι ότι η εμφάνιση του Κυριάκου Ζώτου, ο οποίος πέτυχε ατομικό ρεκόρ αποτέλεσε μεγάλη έκπληξη. Ο 19χρονος αναδείχθηκε πρωταθλητής Ελλάδας στέλνοντας τη σφαίρα στα 19,34μ. και αφήνοντας πίσω του τον Νικόλα Σκαρβέλη με 19,23 και τρίτο τον Μιχάλη Σταματόγιαννη με 18,73, ο οποίος έγινε πρόσφατα μπαμπάς.
Ο αθλητής του ΓΣ Μανδρών κατέκτησε τη νίκη στην τελευταία του βολή, «κλέβοντας» τη νίκη από τον Σκαρβέλη, ο οποίος είχε πετύχει το 19,23 στην πρώτη του βολή και μέχρι εκείνη τη στιγμή ήταν πρώτος.
«Ήταν ο καλύτερος αγώνας της ζωής μου. Με βοηθάει ο συναγωνισμός τις τελευταίες εβδομάδες στην προπόνηση με τον Νίκο Σκαρβέλη Ο μεγάλος στόχος της χρονιάς είναι το Ευρωπαϊκό Πρωτάθλημα του Μπίντγκοζ», δήλωσε ο Κυριάκος Ζώτος.
Στη δισκοβολία γυναικών νικήτρια αναδείχθηκε η Χρυσούλα Αναγνωστοπούλου με βολή στα 58,95μ. Η δισκοβόλος του ΓΣ Κερατέας πανηγύρισε για 7η φορά την κατάκτηση του Πανελληνίου Πρωταθλήματος. Ακολούθησε η Κωνσταντίνα Σπανουδάκη με 51,10 και τρίτη η Ευαγγελία Σοφάνη με 47,93.
Επέστρεψε στις νίκες ο Τσιάμης
Ο Δημήτρης Τσιάμης επέστρεψε στο ψηλότερο σκαλί του βάθρου μετά το 2014. Ο τριπλουνίστας του Ολυμπιακού προσγειώθηκε στα 16,39μ. και αναδείχθηκε για 8η φορά πρωταθλητής Ελλάδας.
Την δεύτερη θέση πήρε το Παύλος Μπότσης, με άλμα στα 16,39μ., ενώ ο περσινός πρωταθλητής Δημήτρης Μπαλταδούρος έμεινε στην τρίτη θέση με 16,02.
Ο Τσιάμης ο οποίος δεν βρέθηκε στην καλύτερη δυνατή κατάσταση τόνισε μετά τον αγώνα του: «Έκανα κάποια λάθη στην τεχνική και στον τρόπο που έμπαινα στη βαλβίδα. Ίσως τώρα που έπιασα το όριο να απελευθερώθηκα, όμως, δε θέλω να μείνω μόνο σε αυτό. Ίσως να φταίει και ο υπερβάλλον ζήλος.
Θέλω να κυνηγήσω άλμα πάνω από τα 17,00 μέτρα. Την ερχόμενη εβδομάδα έχουμε τη Λιλ. Θα προσπαθήσω με τον προπονητή μου να βελτιώσουμε τις επόμενες μέρες τα όποια λάθη, γιατί στη Γαλλία θέλω να πραγματοποιήσω μια καλή εμφάνιση.»
Στις γυναίκες πρωταθλήτρια αναδείχθηκε η Βούλα Παπαχρήστου, με το ένα και μοναδικό έγκυρο άλμα της στα 14,07μ. Το ασημένιο μετάλλιο κατέκτησε η Κριστίνα Αλβερτσιάν με 13,60 και το χάλκινο η Κωνσταντίνα Ρωμαίου με 12,76μ.
Και στο βάθρο μαζί οι αδελφές Βασιλείου!
Oι δίδυμες Ερήνη και Άννα Βασιλείου έκαναν το 1-2 στα 400μ. γυναικών. Η Ειρήνη η οποία έκανε τον δεύτερο της αγώνα στην Πάτρα, μετά τον τραυματισμό που την ταλαιπώρησε από τον περασμένο Απρίλη στο πόδι τερμάτισε σε 52,33, αφήνοντας πίσω την Άννα με 52,99.
Τρίτη τερμάτισε η Ανδριάνα Φέρρα, η οποία επίσης έκανε ικανοποιητική κούρσα με 53,25, με δεδομένο ότι επίσης τον τελευταίο μήνα ταλαιπωρήθηκε από θλάσεις στο πόδι και έκανε θεραπείες.
«Είμαι πάρα πολύ ευχαριστημένη που έχω φτάσει μέχρι εδώ, παρά τα προβλήματα. Είμαι πολύ χαρούμενη γιατί έχουμε καταφέρει να φτιάξουμε πολύ δυνατή ομάδα στη σκυτάλη 4Χ400 μέτρα.  Ατομικά θα τρέξω και θα δώσω ό,τι μπορώ, αν βγει το όριο έχει καλώς. Δεν το σκέφτομαι, όμως, αυτό που με ενδιαφέει είναι να είμαι καλά», δήλωσε η Ειρήνη Βασιλείου.
Διορθώθηκε και πήρε την πρωτιά
Ο Μιχάλης Αναστασάκης κατέκτησε για τρίτη διαδοχική σεζόν τον τίτλο του πρωταθλητή Ελλάδας στη σφυροβολία, με βολή στα 74,76μ., λίγες μέρες αφότου σημείωσε ατομικό ρεκόρ στα «Σιθώνεια» με 77,72μ.
Δεύτερος με φετινό ρεκόρ ήταν ο Νίκος Γαβριηλίδης με 69,05 μ. και τρίτος ο Ιβάν Μενγκλεμπέη, που με 68,95 μ., επίσης βελτίωσε τη φετινή του επίδοση.
Ο Χανιώτης πρωταθλητής τόνισε αναφορικά με τον αγώνα: «Εκανα στην αρχή κάποια λάθη, τα διόρθωσα στη συνέχεια όμως, ήταν λίγο αργά. Αυτό που θέλω είναι η σταθερότητα, την οποία θα επιδιώξω στους αγώνες που ακολουθούν».
Στα 100μ. εμπόδια γυναικών η Ελισάβετ Πεσιρίδου κατέκτησε τη νίκη, όμως με επίδοση 13,23 (-0,8) έμεινε μακριά από το όριο για το Παγκόσμιο Πρωτάθλημα του Λονδίνου (12,98), το οποίο είναι και ο βασικός στόχος της.
Στη δεύτερη θέση ακολούθησε η Μαρία Πιννή με 14,01 και την τρίτη η Αναΐς Καραγιάννη με 14,14.
Το Decima του Δουβαλίδη
Στα 110μ. εμπόδια ανδρών, ο Κώστας Δουβαλίδης αναδείχθηκε χωρίς πίεση πρωταθλητής Ελλάδας με 13,57 (-0,7), για 10η φορά! Το πρωί ο αθλητής του ΣΚΑ Δράμας είχε τερματίσει σε 13,50, ωστόσο στον τελικό δεν μπόρεσε να τρέξει πιο γρήγορα.
Η έλλειψη έντονου συναγωνισμού δεν τον ευνόησε ώστε να κυνηγήσει έναν ταχύτερο χρόνο και να εξασφαλίσει στην Πάτρα τη συμμετοχή του στο Παγκόσμιο Πρωτάθλημα.
«Έκανα κάποια τεχνικά λάθη, χτύπησα το εμπόδιο, ωστόσο το κυνήγησα μέχρι το τέλος. Έχω αρχίσει να λύνω και να βρίσκω το ρυθμό μου. Είμαι καλά και νομίζω πως είναι θέμα χρόνου να τρέξω στο όριο. Ίσως το καταφέρω στη Λιλ, όπου θα κάνω δύο κούρσες», δήλωσε ο Δουβαλίδης.
Δεύτερος τερμάτισε ο Κωνσταντίνος Χιντάς με 14,40 και τρίτος ο Δήμος Τζούγιας με 14,48.

Ατομικό ρεκόρ η Κεραμιδά
Η Γρηγορία Κεραμιδά σημείωσε ατομικό ρεκόρ στα 100μ. με 11.39 (-0,2) κατακτώντας τη νίκη και αφήνοντας πίσω της την Μαρία Μπελιμπασάκη, η οποία πλήρωσε την αργή της αντίδραση στην εκκίνηση. Η έμπειρη σπρίντερ τερμάτισε δεύτερη με 11.46, ενώ τρίτη ήταν η Κατερίνα Δαλάκα με 11.57.

Ατομικό ρεκόρ η Κυριακοπούλου-Κοραΐνη
Η Ανθή Κυριακοπούλου-Κοραΐνη ήταν η νικήτρια στα 1.500μ. γυναικών με 4:19.53. Δεύτερη τερμάτισε η Αναστασία Μαρινάκου, η οποία σταμάτησε το χρονόμετρο στα 4:20.59 και τρίτη η Ισαβέλλα Κοτσαχείλη με 432.92.
Στο αντίστοιχο αγώνισμα των ανδρών στο ψηλότερο σκαλί του βάθρου ανέβηκε ο Ανδρέας Δημητράκης με 3:47.80 και ακολούθησαν οι Κωνσταντινος Νακόπουλος με 3:54.70 και Έντισον Μούτσο με 3:54.93.
Ελπιδοφόρα η νέα γενιά στα 400μ.
Ο Μιχάλης Παππάς έπειτα από μία συγκλονιστική κούρσα, κατάφερε στα τελευταία μέτρα της κούρσας να ξεπεράσει τον Πέτρο Κυριακίδη και με 47.02, να κατακτήσει τη νίκη στα 400μ. Η επίδοση του αποτελεί ατομικό του ρεκόρ και την έκτη επίδοση στην Ευρώπη στην κατηγορία του.
Τις εξαιρετικές εμφανίσεις στη σεζόν συνέχισε και ο Κώστας Κουτσούκης, ο οποίος για μία ακόμη φορά βελτίωσε το ατομικό του ρεκόρ με 47.11 και έπιασε το όριο για το Ευρωπαϊκό Πρωτάθλημα Κ23.
Ο Κυριακίδης ήταν τελικά τρίτος με 47.20 μπροστά από τον έφηβο Γιώργο Λαμπρόπουλο που με 47.24 έκανε δεύτερο ατομικό ρεκόρ μέσα σε μία εβδομάδα και έπιασε το όριο για το Ευρωπαϊκό Πρωτάθλημα του Γκροσέτο.
Άνετα την πρωτιά η Γκούσιν
Η Τατιάνα Γκούσιν «καθάρισε» άνετα τη νίκη στο άλμα εις ύψος. Η άλτρια που ζει στις ΗΠΑ και πρόσφατα κατέκτησε τη δεύτερη θέση στον τελικό του NCAA με 1,91μ., ξεπέρασε τα 1,85μ., κάνοντας τρεις άκυρες προσπάθειες 1,94μ.
Στο δεύτερο σκαλί του βάθρου ανέβηκε η Κατερινα Κυριακοπούλου με 1,76μ. και τρίτη η Κατερίνα Γαστεράτου με 1,71μ.