Header Ads

Χωρίς να εντυπωσιάσει ο 35χρονος Ελβετός

Απέφυγε τα... μπλεξίματα στο ματς με τον μαχητικό Καρέν Χατσάνοφ ο Ρότζερ Φέντερερ και θα παίξει αύριο (14.00) στον τελικό του Χάλε για ενδέκατη φορά στην καριέρα του!

Αποτέλεσμα εικόνας για federer tennis

Χωρίς να εντυπωσιάσει ο 35χρονος Ελβετός, επικράτησε με 6-4, 7-6(5) του ανερχόμενου Ρώσου (Νο.35) και ετοιμάζεται να πάει στο Wimbledon με γεμάτες αποσκευές! Είναι, άλλωστε, κάτι το οποίο συνηθίζει, καθώς έχει φύγει νικητής από τη γερμανική πόλη οκτώ χρονιές.

Για να φανεί συνεπής και φέτος, πάντως, χρειάστηκε να... πατήσει γκάζι στην πιο κρίσιμη στιγμή του αγώνα με τον 21χρονο αντίπαλό του. Όταν, δηλαδή, βρέθηκε αντιμέτωπος με δύο σετ πόιντς του εμπνευσμένου νεαρού στο 5-6 του δεύτερου σετ και όταν κλήθηκε να καθαρίσει τον αγώνα στο τάι μπρέικ που ακολούθησε.
Εκεί, παρότι έχασε δύο φορές προβάδισμα με μίνι μπρέικ, εκμεταλλεύτηκε το πρώτο του ματς πόιντ στο 6-5 και εξασφάλισε την πρόκριση μετά από προσπάθεια συνολικής διάρκειας 85 λεπτών. Θα περιμένει τώρα τον νικητή του αγώνα ανάμεσα στον Σάσα Ζβέρεφ και τον Ρισάρ Γκασκέ.
Ο Φέντερερ φιλοδοξεί να κατακτήσει τον τέταρτο φετινό του τίτλο και να διευρύνει το σχεδόν τέλειο ρεκόρ του: έχει πετύχει 23 νίκες σε 25 αγώνες, έχοντας χάσει μόνο από τενίστες εκτός του Top 100!
Αν τα καταφέρει, θα μεγαλώσει ακόμα περισσότερο την τεράστια τροπαιοθήκη του, που για την ώρα περιέχει 91 κούπες (μετά από 139 τελικούς)... Θα μειώσει, τέλος, τη διαφορά του από τον Ράφα Ναδάλ στη φετινή βαθμολογία, αφού με την κατάκτηση του Roland Garros ο αριστερόχειρας Ισπανός ξέφυγε με σχεδόν 3.000 βαθμούς!